12 برنامه نوروزی در نقده اجرا می شود

12 برنامه نوروزی در نقده اجرا می شود
رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان نقده گفت: این شهرستان با برگزاری آیین های نوروزی از 25 اسفند سال جاری تا 15 فروردین سال آینده با 12 عنوان برنامه به استقبال مسافران نوروزی و سال نو می رود.

 به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان نقده و به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی، حامد پرورش، رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان نقده اظهار کرد: در هر شهرستان آیین خاص آن منطقه برگزار می شود زیرا برگزاری این آیین ها زمینه آشنایی بیشتر مردم محلی و مسافران با آداب و رسوم بومی را فراهم می کند.

او از ایجاد دو بازارچه صنایع دستی در نوروز 1398 در نقده خبر داد و افزود: یکی از بازارچه های نمایشگاه صنایع دستی در محل برپایی آیین نوروزگاه در نقده و نمایشگاه دیگر نیز در مجاورت بازارچه کالاهای مرزی این شهرستان برپا می شود تا مردم علاوه بر استفاده از برنامه های شاد، بتوانند برخی از هدایای نوروزی خود از این بازارچه تهیه کنند.


رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان نقده ادامه داد: اجرای برنامه تکم گردانی، برپایی سفره سنتی عید نوروز، برگزاری مسابقات عکاسی و نقاشی با موضوع نوروز در فرهنگ مردم نقده و برپایی سیاه چادرها همراه با لباس سنتی ایل قره پاپاق نقده از برنامه های این شهرستان است.

او عنوان کرد: همچنین تکم گردانی، اجرای بازی های بومی و محلی، موسیقی سنتی عاشیقی و سفره سنتی از دیگر برنامه های نوروزی در مجموعه تاریخی حسنلو است.

به گفته او معرفی ارزش‌ها، پیشینه و مراسمات رایج محلی نقده در ایام نوروز و معرفی تپه باستانی حسنلو برای بازدید کنندگان از اهداف برنامه های این اداره در شهرستان نقده است.

این مقام مسؤول تصریح کرد: در این نمایشگاه ها انواع صنایع دستی منطقه از جمله هنرهای چوبی منبت، معرق، مشبک، ریزه کاری، پیکرتراشی، بافته های داری شامل گلیم، ورنی، زیراندازها، چرم دوزی، شیشه گری، تراش سنگ های قیمتی، نیمه قیمتی، سازهای سنتی، رودوزی های سنتی، ملیله کاری، زیور آلات سنتیˈ و غیره عرضه می شود.

گفتنی است، به گفته کارشناسان محوطه و تپه باستانی حسنلو در نقده بزرگترین شهر خاورمیانه در عصر آهن و یکی از مراکز تمدن ماناها بوده شهرستان 127 هزار نفری شهرستان نقده یکی از شهرهای جنوبی آذربایجان غربی بوده و در فاصله حدود 80 کیلومتری جنوب ‌شرق ارومیه واقع شده است.