فرماندار نقده در گفتگو با ایرنا:

آتش سوزی تالاب دورگه سنگی مهار شد

آتش سوزی تالاب دورگه سنگی مهار شد
فرماندار نقده گفت: آتش سوزی تالاب بین المللی دورگه سنگی این شهرستان باتلاش عوامل آتش نشانی و نیروهای مردمی و محیط بانی، مهار شد.


محمد نوبخت نیا بامداد جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: آتش سوزی در ساعت 10:30 شب در تالاب اتفاق افتاده بود که بلافاصله اکیپ های آتش نشانی نقده و محمدیار به محل آتش سوزی اعزام شدند.

وی ادامه داد: در مرحله نخست بعد از مهار آتش به دلیل وزش باد شدید ‌و شرایط نیزار تالاب، آتش دوباره زبانه کشید.

فرماندار نقده بیان کرد: با برآورد اولیه این آتش سوزی باعث تخریب حدود 12 هکتار از تالاب بین المللی شد و در نهایت با تلاش عوامل آتش نشانی و محیط بانی حدود ساعت 2 بامداد  آتش به کلی مهار شد.

نوبخت نیا بیان کرد: کارشناسان در حال بر آورد خسارات وارده به تالاب و موجودات زنده و پرندگان این زیستگاه هستند.

وی ادامه داد: عامل انسانی باعث این اتفاق بوده و با جدیت موضوع پیگیری و فرد یا افراد دخیل در این آتش سوزی شناسایی و به مراجع قضایی معرفی خواهند شد.

نقده دارای 17 تالاب فصلی و دایمی است که سالانه میزبان هزاران قطعه انواع پرندگان مهاجر و بومی بوده و از بین تالاب‌های این شهرستان، تالاب‌های "درگه‌سنگی"، "حسنلو" و "یادگارلو" جزو تالاب‌های بین‌المللی (کنوانسیون رامسر) است.

تالاب‌های بین‌المللی و فصلی نقده با پوشش گیاهی و نیزاری و شرایط مساعد زیست محیطی، همواره به عنوان یکی از مراکز مهم مهاجرت، تخمگذاری و جوجه‌آوری پرندگان آبزی و کنار آبزی در کشور به شمار می‌رود.

نقده در جنوب آذربایجان غربی و 100 کیلومتری مرکز استان واقع شده است.