در دیدار با وزیر صمت مطرح شد؛

استاندار آذربایجان غربی: توسعه حوزه معدن به عنوان یکی از پیشرانهای توسعه استان ضروری است / روند سرمایه گذاری در استان تسهیل می شود/ بسته کامل سرمایه گذاری در استان در حال تدوین است

استاندار آذربایجان غربی: توسعه حوزه معدن به عنوان یکی از پیشرانهای توسعه استان ضروری است / روند سرمایه گذاری در استان تسهیل می شود/ بسته کامل سرمایه گذاری در استان در حال تدوین است
استاندار آذربایجان غربی گفت: امیدواریم با جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی و فعالان بخش خصوصی، خصولتی، حاکمیتی و دولتی، قدم هایی را در مسیر توسعه و پیشرفت آذربایجان غربی برداریم

محمدصادق معتمدیان در دیدار با وزیر صمت، با اشاره به آخرین وضعیت حوزه سرمایه گذاری در آذربایجان غربی و عقب ماندگی های تاریخی در این حوزه و غیبت هلدینگ های بزرگ سرمایه گذاری در استان، افزود: با توجه به قابلیت ها و پتانسیل های آذربایجان غربی، به حضور هلدینگ‌های بزرگ و سرمایه گذاری نهادهای توسعه گرا برای سرمایه گذاری و حضور فعال در بخش‌های مختلف استان نیاز داریم.

 

وی در ادامه آذربایجان غربی را یکی از استانهای مهم کشور در بخش معدن معرفی کرده و یادآور شد: هم اکنون حدود 51 نوع ماده معدنی در استان شناسایی و برداشت می شود و 30 درصد طلای استخراج شده در کشور نیز از معادن فعال در آذربایجان غربی استخراج و تولید می شود.

 

استاندار آذربایجان غربی همچنین توسعه حوزه معدن را به عنوان یکی از پیشرانهای مهم توسعه استان ضروری دانسته و تصریح کرد: توسعه اکتشافات و استخراج و بهره برداری و توسعه صنایع معدنی در آذربایجان غربی و ایجاد واحدهای فرآوری و جلوگیری از خام فروشی، از اولویت های جدی ما در استان است.

 

معتمدیان در ادامه خاطرنشان کرد: امیدواریم با جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی و فعالان بخش خصوصی، خصولتی، حاکمیتی و دولتی، قدم هایی را در مسیر توسعه و پیشرفت آذربایجان غربی برداریم.

 

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به سفر ریاست محترم جمهور به استان بعد از ماه مبارک رمضان، از آماد گی تحقق برای تدوین بسته کامل سرمایه گذاری با رویکرد دولت و با بهره گیری از ظرفیت های استان و ارائه قبل از این سفر شد.

 

معتمدیان همچنین با تشریح برنامه یکشنبه های حمایت از تولید و تحقق شعار سال در آذربایجان غربی گفت: در این برنامه که به صورت مداوم و هفتگی صورت می گیرد، ضمن بازدید از واحدهای تولیدی و صنعتی و پیگیری حل مشکلات واحدها در محل واحد تولیدی، به صورت ویژه و اختصاصی با سرمایه گذاران دیدار و روند سرمایه گذاری در استان تسهیل می یابد.

 

در این دیدار استاندار آذربایجان غربی ضمن دعوت از وزیر صمت برای حضور در استان، از وی خواست جلسه ویژه ای با حضور وزیر و معاونین این وزارتخانه و اعضای کامل مجمع نمایندگان آذربایجان غربی در تهران تشکیل و مسائل و مشکلات حوزه وزارت صنعت، معدن و تجارت در استان بررسی شود.

 

استاندار آذربایجان غربی همچنین در این دیدار، درخواستهایی چون "انجام اکتشافات تکمیلی معادن"، "آزادسازی پهنه های بلوکه شده معدنی استان"، "تکمیل مطالعات اکتشافی املاح تبخیری دریاچه ارومیه"، "سرمایه گذاری ایمیدرو در محدوده های اکتشافی استان"، "تسریع در سرمایه گذاری ایدرو در منطقه ویژه اقتصادی ارومیه - سرو"، سرمایه گذاری در بخش کنسانتره و شمش طلا"، "ایجاد شهرک های لجستیکی یا هاب تجاری"، "ایجاد شهرک های صنعتی مشترک با کشورهاى همسایه " و ... را تقدیم وزیر صمت کرد.

 

 سید رضا فاطمی امین وزیر صنعت ، معدن و تجارت نیز در این دیدار ضمن قدردانی از تلاش هاى استاندار آذربایجان غربى ، استان را یکی از با ظرفیت ترین استان های کشور دانست و افزود : حضور هلدینگ های سرمایه گذاری در استان باید با نقشه جدی در مسیر توسعه و پیشرفت آذربایجان غربی همراه بوده و تمامی ظرفیت ها برای تحقق این امر به کار گرفته شود . 

 

وی همچنین از ابتکار استاندار آذربایجان غربی در اجرای یکشنبه های حمایت از تولید قدرانی و آن را در حل سریع مشکلات واحد های تولیدی و صنعتی استان موثر دانست .

 

وزیر صنعت ، معدن و تجارت در پایان با پیشنهاد استاندار آذربایجان غربى مبنی بر برگزاری جلسه ویژه با حضور وزیر و معاونین این وزارتخانه ، استاندار و اعضای کامل مجمع نمایندگان آذربایجان غربی در تهران موافقت نموده و مقرر شد در روزهای آتى این جلسه به قید فوریت برگزار گردد.