فرماندار نقده در دیدار با مدیرکل هواشناسی استان:

مسوولین اجرایی برای برنامه ریزی، باید از اطلاعات اداره هواشناسی به نحو احسن استفاده کنند

مسوولین اجرایی برای برنامه ریزی، باید از اطلاعات اداره هواشناسی به نحو احسن استفاده کنند
حبیب عبدلی مدیرکل هواشناسی استان آذربایجان غربی با حضور در فرمانداری نقده با فرامرزی فرماندار این شهرستان دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری نقده، فرامرزی فرماندار این شهرستان در این دیدار ضمن خوش آمدگویی به مدیرکل هواشناسی استان گفت: شهرستان نقده و عموم شهرستان های استان غالبا مناطق کشاورزی هستند و هواشناسی و اطلاعاتی که آن اداره در اختیار کشاورزان قرار می دهد، می تواند نقش بسزایی در امر تولید محصولات کشاورزی داشته باشد. وی به پیش بینی و هشدار آن اداره به کشاورزان در بحث سرمازدگی به کشاورزان اشاره کرد و افزود همین پیش بینی درست و دقیق باعث شد، عموم کشاورزان و مسوولین مرتبط اقدامات پیشگیرانه ای راجع به این مساله انجام دهند.

فرماندار نقده از عموم مسوولین و پیمانکاران خواست تا قبل از انجام پروژه ها مخصوصا مکان یابی پروژه هایی مانند کارگاه های دودزا هستند یا دارای بوی نامتبوع هستند از اطلاعات و دیتای اداره هواشناسی استفاده نمایند.

فرامرزی کسب رتبه های برتر کشوری در زمینه های مختلف مانند پایش و فنی و مهندسی این اداره کل را به عبدلی تبریک گفت و آن را نشان ای از برنامه ریزی صحیح و عملکرد خوب کارکنان آن اداره دانست. وی اذعان کرد: ارائه اطلاعات دقیق و کاربردی مانند پیش بینی بارش ها و هشدار بروز سیل در تعطیلات نوروزی از اقدامات خوب این اداره کل است و به سهم خود از این بابت از شما تقدیر و تشکر کرد.

وی امکانات بروز را لازمه کار هواشناسی دانست و بر تهیه آن برای اداره هواشناسی شهرستان تاکید کرد.
فرماندار نقده در پایان سخنان خود از اقدامات کاظمی رییس اداره هواشناسی شهرستان تقدیر و تشکر کرد.

حبیب عبدلی مدیرکل هواشناسی استان نیز در این دیدار از اشراف به مسائل هواشناسی و همراهی فرماندار نقده با این اداره تقدیر و تشکر نمود.
عبدلی با ارائه گزارشی از وضعیت بارندگی استان گفت در سال زراعی 96-97 در سطح کشور از لحاظ بارندگی در مقام اول کشور قرار داشتیه ایم. در سال زراعی 97-98 نیز تا به امروز 480 میلیمتر متوسط بارندگی استان بوده است که نسبت به سال قبل حدود 13 درصد و نسبت به دراز مدت 49 درصد رشد بارش را داریم. وی افزود در حوزه آبریز دریاچه ارومیه نیز به لطف الهی افزایش بارندگی در حدود 62 درصد است که شهرستان نقده هم جزعی از آن است که خوشبختانه نشان دهنده آن است که 13 درصد بیشتر از میانگین استانی است.

عبدلی میزان بارندگی شهرستان نقده را در حدود 532 میلیمتر عنوان کرد و افزود این میزان بارش نسبت به متوسط استانی بیشتر است. این آمار نسبت به سال گذشته 42 درصد و نسبت به میانگین دوره آماری حدود 77 درصد افزایش را نشان می دهد.

وی اضافه کرد: در شهرستان نقده یک ایستگاه هواشناسی و دو ایستگاه باران سنجی در محمدیار و میرآباد داریم. اطلاعات جمع آوری شده توسط ایستگاه نقده هر 3 ساعت یکبار به مرکز مخابره می شود و ابراز امیدواری کرد با تهیه امکانات مناسب این سه ساعت تبدیل به 10 دقیقه شود.

مدیرکل هواشناسی استان هدف این سازمان را توسعه هواشناسی کاربردی به معنی دادن اطلاعات متناسب با نیاز مردم و دستگاه های اجرایی دانست و گفت: امیدواریم این مساله کمکی به تصمیم گیری های مسولین اجرایی و مردم باشد. وی ابراز امیدواری کرد از این پسداده ها بصورت تحلیلی در اختیار دستگاه های اجرایی  بمنظور برنامه ریزی صحیح قرار گیرد. کشور ایران از نظر مصرف سوخت های فسیلی در رتبه بالایی قرار دارد و باید بدنبال انرژی جایگزین مانند انرژی خورشیدی یا باد باشیم.

عبدلی تاکید کرد: بدنبال بومی سازی تجهیزات هواشناسی در استان هستیم و در این راستا اقدامات خوبی هم صورت گرفته است ولی برای تهیه تجهیزات مورد نیاز نیازمند همکاری و همراهی مسولین استانی و شهرستانی هستیم.