استاندار در دیدار با سفیر ایتالیا در ایران؛

از حضور سرمایه گذاران ایتالیایی در آذربایجان غربی استقبال می کنیم/ سطح مبادلات تجاری آذربایجان غربی با ایتالیا قابل افزایش است/ آذربایجان غربی از استانهای تاثیر گذار در حوزه تجارت بین المللی است

از حضور سرمایه گذاران ایتالیایی در آذربایجان غربی استقبال می کنیم/ سطح مبادلات تجاری آذربایجان غربی با ایتالیا قابل افزایش است/ آذربایجان غربی از استانهای تاثیر گذار در حوزه تجارت بین المللی است
استاندار آذربایجان‌غربی در دیدار با سفیر ایتالیا در ایران گفت: با توجه به ظرفیت هایی که این استان دارد از حضور سرمایه گذاران ایتالیایی استقبال می کنیم.

محمدصادق معتمدیان روز پنجشنبه در نشست با سفیر ایتالیا در ایران، روابط ایتالیا و ایران را دارای ریشه تاریخی دانست و افزود: در گذشته همکاری‌های خوبی با ایتالیا در حوزه علمی و اقتصادی صورت گرفته که امیدواریم با بهبود شرایط این روابط گسترش یابد.

وی با بیان اینکه ایتالیا یکی از شرکاى جمهوری اسلامی ایران در اتحادیه اروپاست، اظهار کرد: میزان مبادلات با توجه به شرایط همکاری قابل قبول نیست و نیازمند یک بازنگری و توسعه است.

استاندار آذربایجان غربی با تشریح موقعیت جغرافیایی استان بویژه هم مرزی با سه کشور یادآور شد: آذربایجان‌غربی شاه راه ارتباطی بین المللی و دروازه جمهوری اسلامی ایران به اروپا محسوب می‌شود و این ویژگی منحصر به فرد استان آذربایجان غربی را به یکی از استانهای مهم و تاثیر گذار در تجارت بین الملل تبدیل کرده است.

معتمدیان توسعه گردشگری را از اولویت‌های جمهوری اسلامی ایران دانست و تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران یکی از آزادترین کشورها در به رسمیت شمردن ادیان الهی، مذاهب و قومیت‌ها است و آذربایجان غربی نیز به لحاظ زندگی مسالمت آمیز پیروان ادیان و اقوام مختلف یکی از استان های الگو در این زمینه است.

وی سیاست کلان جمهوری اسلامی را نگاه ویژه به اقوام و مذاهب توصیف کرد و ادامه داد: سیاست‌های کشورهای منطقه در به رسمیت شناختن اقوام، مذاهب و احترام به ادیان الهی در مقابل آزادی موجود در جمهوری اسلامی به هیچ وجه قابل مقایسه نیست.

استاندار آذربایجان‌غربی با بیان اینکه جمهوری اسلامی یک نگاه عدالت محور به مناطق مختلف دارد، اضافه کرد: هم اکنون به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران حتی به دور افتاده ترین روستاهای کشور نیز خدمات لازم جهت بهره مندی مردم ارائه می‌شود.

وی در رابطه با امنیت موجود در کشور به خصوص در مناطق مرزی، گفت: امنیت پایدار ایران، مردم محور است؛ روستاهای سراسر کشور به عنوان مرزبانان کشور عمل می‌کنند که این امر، نشان از عرق ملی آنها است.

استاندار آذربایجان غربی ادامه داد: امروز نیز به برکت اقتدار نیروهای نظامی و انتظامی و امنیتی آذربایجان غربی به عنوان یکی از استانهای امن کشور ، پذیرای سرمایه گذاران داخلی و خارجی است.

معتمدیان در بخش دیگری از سخنان خود ، ظرفیت معادن آذربایجان‌غربی را یادآور شد و گفت: 38 درصد شمس طلای کشور در آذربایجان‌غربی استخراج می‌شود و این استان بزرگترین معادن تیتانیوم خاورمیانه را دارد و در همین راستا نیز تحقق برنامه دولت برای رشد اقتصادی 8 درصدی با محوریت معادن دنبال می‌شود.

وی ادامه داد: با توجه به ظرفیت های معدنی استان، آماده جذب سرمایه گذارانی از کشور ایتالیا در حوزه فراوری محصولات معدنی هستیم.

استاندار آذربایجان غربی از تشکیل مرکز خدمات سرمایه گذاری خارجی در استان خبر داد و گفت: با توجه به ظرفیت های استان در بخش کشاورزی و وجود آب و خاک مناسب در این بخش ، سرمایه گذاران کشور ایتالیا می توانند در بخش بسته بندی و فرآوری محصولات کشاورزی نیز در آذربایجان غربی حضوری فعال داشته باشند.