استاندار آذربایجان غربی:

نظارت بر عملکرد دستگاه‌های اجرایی تشدید می‌شود / دولت سیزدهم معتقد به تمرکززدایی است / دولت از مشکلات فرار نمی‌کند و برای رفع آن‌ها برنامه دارد

نظارت بر عملکرد دستگاه‌های اجرایی تشدید می‌شود / دولت سیزدهم معتقد به تمرکززدایی است / دولت از مشکلات فرار نمی‌کند و برای رفع آن‌ها برنامه دارد
استاندار آذربایجان‌غربی با بیان اینکه عملکرد مدیران باید در شان دولت انقلابی و مردمی باشد، گفت: نظارت میدانی بر عملکرد دستگاه‌های اجرایی از هفته آینده آغاز می‌شود.

به گزارش روابط عمومی استانداری آذربایجان غربی، محمدصادق معتمدیان عصر امروز در نشست با اقشار مختلف مردم شهرستان نقده با بیان اینکه مدیران باید انقلابی بودن خود را در عمل ثابت کنند، اظهار کرد: مدیران باید خود را وقف خدمت به انقلاب و مردم کنند و در همین راستا حتی یک‌ روز کم کاری مدیران قابل قبول نیست.

وی با بیان اینکه دولت معتقد به عدالت اجتماعی در توزیع امکانات است، افزود: در سفرهای شهرستانی به دنبال تطبیق شاخص‌های شهرستان‌ها با استان و تطبیق آن با شاخص‌های ملی هستیم تا عقب ماندگی‌های موجود شناسایی و برای رفع آنان برنامه ریزی شود.

معتمدیان به ظرفیت‌های منحصر به فرد و خدادادی آذربایجان‌غربی نیز اشاره کرده و گفت: آذربایجان‌غربی ضمن توسعه باید در مسیر پیشرفت و تعالی کشور نقش آفرینی کند.

وی همچنین با اشاره به با ظرفیت آذربایجان‌غربی در بخش معدن، افزود: این استان دارای بیش از 52 ماده معدنی است که بهره وری از آنان می‌تواند سبب شکوفایی اقتصادی منطقه شود.

استاندار آذربایجان‌غربی با بیان اینکه به دنبال جذب سرمایه گذار بخش خصوصی و حاکمیتی در بخش معدن هستیم، ادامه داد: در تلاش برای جلوگیری از خام فروشی در حوزه معدن هستیم.

وی در ادامه خام برداری از معادن آذربایجان‌غربی را ظلم به استان دانسته و یادآور شد: ایجاد صنایع فرآوری از مواد معدنی می‌تواند میزان اشتغال زایی را تا حدود قابل توجهی افزایش دهد.

استاندار آذربایجان‌غربی بر تعیین تکلیف وضعیت معادن غیرفعال در استان نیز تاکید کرده و افزود: در بحث تعیین تکلیف این معادن با احدی تعارف نداریم و به مسئولان مربوطه اعلام می‌کنیم که زیر بار هیچ فشاری در این رابطه نباید رفت.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه معادن به افرادی واگذار شود که صلاحیت، دانش و سرمایه لازم را داشته باشند، تصریح کرد: باید گزارش کاملی از معادن غیرفعال استان و دلایل تعطیلی آنها تهیه و برای برنامه ریزی در اسرع وقت ارائه شود.

معتمدیان از میزان سرمایه گذاری در آذربایجان‌غربی طی دوره‌های گذشته نیز انتقاد کرده و ادامه داد: شرایط برای سرمایه گذاری بومی و ملی در استان فراهم بوده و دولت تمامی تلاش خود را در این راستا به کار گرفته است.

وی همچنین یادآور شد: آذربایجان غربی در 40 سال گذشته و در دوران جنگ تحمیلی و پس از جنگ، درگیر برخی مشکلات شده و زمینه برای جذب سرمایه گذاری در آن فراهم نبود؛ اما اکنون استان امن بوده و زمینه برای توسعه همه جانبه در آن فراهم است.

استاندار آذربایجان‌غربی با تاکید بر تلاش‌های صورت گرفته برای توسعه زیرساخت‌های ارتباطی و حمل و نقل در مناطق مختلف این استان نیز گفت: در این راستا ایستگاه باری راه آهن نقده به زودی راه اندازی می‌شود و بهره برداری از این ایستگاه باری راه آهن، نقش بسزایی در توسعه و کاهش قیمت تمام شده محصولات تولیدی ایفا خواهد کرد.

وی‌ ادامه‌ داد: هزینه‌های بالای حمل و نقل جاده‌ای سبب تحمیل فشار به بخش تولید، افزایش قیمت تمام شده محصولات و کاهش قدرت رقابتی می‌شود و بهره مندی از خط ترانزیتی ریلی کمک شایانی به توسعه اقتصادی می‌کند.

معتمدیان با بیان اینکه دولت آیت الله رئیسی معتقد به تمرکززدایی است، افزود: دولت با واگذاری بخشی از اختیارات در بحث دریاچه ارومیه و دیپلماسی اقتصادی نشان داد که به معنای واقعی کلمه معتقد به تمرکززدایی است.

وی همچنین با اشاره به توجه شخص رئیس جمهور به احیای دریاچه ارومیه، اضافه کرد: فاز نخست پکیج کلی انتقال آب از جنوب استان به پیکره دریاچه تا پایان سال به بهره برداری می‌رسد.

معتمدیان ادامه داد: در فاز اول که امسال به بهره برداری می‌رسد، 300 میلیون متر مکعب و در فاز دوم که 6 تا هفت ماه پس از مرحله اول زمان می‌برد، 180 میلیون متر مکعب آب رهاسازی خواهد شد.

وی اظهار کرد: در مرحله سوم نیز 120 میلیون مترمکعب رهاسازی می‌شود که مطالعات آن انجام شده و واگذاری به پیمانکار در دستور کار وزارت نیرو قرار دارد تا زودتر انجام شود.

معتمدیان در رابطه با خط انتقال آب به دریاچه ارومیه نیز گفت: پس از تونل 36 کیلومتری انتقال آب، یک خط انتقال بتنی 11 کیلومتری آب را وارد رودخانه گدار می‌کند که همگی تا پایان امسال به اتمام می‌رسد.

استاندار آذربایجان‌غربی همچنین به اجرای طرح‌های نرم افزاری احیای دریاچه ارومیه پس از اتمام طرح‌های سخت افزاری تاکید کرده و افزود: به زودی تمامی طرح‌های سخت افزاری نیمه تمام احیای دریاچه ارومیه به اتمام خواهد رسید.

وی‌ با اعلام اینکه در یک سال گذشته ارزش طرح‌های افتتاحی دولت در آذربایجان‌غربی به بیش از 6 هزار و 500 میلیارد تومان رسیده است، یادآور شد: معتقد به اتمام طرح‌های نیمه تمام به جای آغاز طرح‌های جدید هستیم تا امیدهای مردم را نسبت به اتمام طرح‌های روی زمین مانده زنده کنیم.

استاندار آذربایجان‌غربی همچنین با بیان اینکه نرخ بیکاری در استان کاهش یافته و به هفت درصد رسیده است، گفت: کاهش نرخ بیکاری از برکات آغاز طرح‌های عمرانی در استان و احیای 120 واحد اقتصادی است که با تلاش‌های شبانه روزی به چرخه تولید بازگشته است.

معتمدیان با اشاره به سرانه درآمد 50 درصدی مردم آذربایجان‌غربی در مقایسه با متوسط کشوری، اظهار کرد: همه این عوامل نتیجه خام فروشی در استان است.

وی در ادامه با اعلام اینکه دولت سیزدهم از مشکلات فرار نمی‌کند و برای رفع آن‌ها برنامه دارد، افزود: به طور مثال در ماجرای سیب ورود کردیم و با قطع دست دلالان، عمده مشکلات این حوزه رفع شد.

استاندار آذربایجان‌غربی با تاکید بر حمایت از کشاورزان نیز گفت: مخالف اجرای هرگونه برنامه محدود کننده معیشت کشاورزان هستیم.

وی همچنین اصلاح الگوی کشت در استان را ضروری دانسته و اضافه کرد: به طور مثال، پسته علاوه بر اینکه 40 درصد سیب آب مصرف می‌کند، بیش از 12 برابر سیب نیز ارزش افزوده دارد.

معتمدیان با بیان اینکه مطالبات از دولت باید منطقی باشد، یادآور شد: برخی‌ کارهای روی زمین مانده 100 سال اخیر را از دولت طلب می‌کنند که به هیچ عنوان قابل قبول نیست.