فرامرزی فرماندار شهرستان نقده:

اجرای موفقیت آمیز هر طرحی نیازمند همکاری مردم است/ کمبودی از نظر امکانات بهداشتی نداریم/ مردم نگران کمبود مایحتاج ضروری زندگی خود نباشند

اجرای موفقیت آمیز هر طرحی نیازمند همکاری مردم است/ کمبودی از نظر امکانات بهداشتی نداریم/ مردم نگران کمبود مایحتاج ضروری زندگی خود نباشند
جلسه ستاد مبارزه با ویروس کرونای شهرستان نقده با محوریت هماهنگی اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی و قطع زنجیره انتقال این ویروس برگزار شد.

جلسه ستاد مبارزه با ویروس کرونای شهرستان نقده با محوریت هماهنگی اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی و قطع زنجیره انتقال این ویروس برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری نقده، مرتضی فرامرزی فرماندار شهرستان در طی این جلسه اظهار داشت: هر طرح بزرگی مانند برای موفقیت کامل، نیازمند همراهی و همکاری مردم است. در اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی نیز ضمن تشکر از همراهی خوب مردم در راستای توصیه های مسوولین درگذشته، از مردم فهیم شهرستان می خواهم همکاری لازم را داشته باشند و بدانند تمامی محدودیت ها برای خود مردم و سلامتی آنها است.

فرماندار ادامه داد در سطح شهرستان کمبودی از لحاظ امکانات بهداشتی و لوازم ضدعفونی نداریم و با تلاش مسوولین امر دو محل بعنوان نقاهتگاه و یک محل هم بعنوان بیمارستان صحرایی(موقت) در نظر گرفته شده است که امیدواریم نیازی به استفاده از آنها نباشد.

فرامرزی با اشاره به اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی برای قطع زنجیره انتقال کرونا گفت: برخی از موارد ذکر شده در دستوالعمل اجرای طرح قبلا در سطح شهرستان نیز اجرا می شد و با اجرای این طرح نیز محدودیت های بیشتری مخصوصا در ورودی شهرها اعمال خواهد شد و تمامی دستگاه های شهرستان بسته وظایفشان موظف به همکاری در اجرای این طرح هستند.

وی با اشاره به برخی از دستورالعملهای اجرای این طرح گفت: ورود به تمامی شهرهای کشور تنها برای افراد بومی و ساکن آن شهر مجاز خواهد بود و مسافرین حق ورود به آن شهرها را نخواهند داشت و باید از مسیرهای مشخص شده به شهرهای خود بازگردند. در خصوص تعطیلی بازار در راستای اجرای این طرح نیز گفت: از تمامی مردم بخصوص بازاریان محترم تشکر می کنم که در اجرای طرح ها و توصیه های بهداشتی مسوولین مخصوصا در این شرایط اقتصادی همکاری خوبی داشته اند. در طی اجرای این طرح تنها اصناف مشخص شده مجاز به فعالیت خواهند.

فرامرزی درخصوص جمع آوری کمک های مردمی نیز گفت: مردم کمک های نقدی و غیرنقدی خود را در اختیار افراد معرفی شده از سوی ستاد مبارزه با کرونای شهرستان قرار دهند.  وی همچنین از تمامی کسانی که در اجرای طرح های ارائه شده از سوی ستاد مبارزه با کرونای شهرستان مانند ضدعفونی معابر نقش داشته اند همچنین از اصحاب رسانه شهرستان تقدیر و تشکر کرد.

در ادامه عبدلی رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان نیز گفت: از اولین روزهایی که وجود این ویروس منحوس در ایران تایید شد، جلسات تخصصی در داخل شبکه بهداشت و درمان نقده تشکیل و موارد لازم پیش بینی و عملیاتی شد.

عبدلی ادامه داد: طرح غربالگری که از طریق تماس با شماره تلفن 4030 با شهروندان عزیز داشته ایم، موفق عمل کرده ایم. در این طرح اگر مشخص شود همشهریانی به ویزیت یا آموزش نیاز داشته باشند، بصورت حضوری به منزل آنان مراجعه و توصیه های بهداشتی لازم انجام می شود.

عبدلی رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان اظهار داد: درمانگاه 16 ساعته نیز در جنب درمانگاه بیمارستان امام خمینی(ره) راه اندازی شده است که از ساعت 8 صبح تا 12 شب آماده ارائه خدمت به همشهریان خواهد بود که در این مرکز ارائه خدمات پزشکی و دارویی رایگان است.

خاطرنشان می شود طرح فاصله گذاری اجتماعی از سوی کمیته اجتماعی- انتظامی ستاد ملی کرونا به شرح زیر ابلاغ و لازم الاجرا شده است.
مردم شریف و عزیز ایران اسلامی:
در ادامه اقدامات مستمر یک ماه اخیر توسط همه دستگاهها که با حداکثر ظرفیت بصورت ۲۴ ساعته و مستمربرای مقابله و ممانعت از گسترش شیوع کرونا درکشور صورت گرفت ، طرح تقویت فاصله گذاری اجتماعی با هدف کمک به تشدید قطع زنجیره انتقال بیماری با رویکرد کاهش تماس‌ها، عدم برگزاری اجتماعات و حذف ترددهای غیر ضروری در سطح کشور(مصوب ستادملی مدیریت و مقابله با کرونا) از بامداد جمعه هشتم فروردین ماه آغاز و تا ۱۵ فروردین ماه اجرا می‌شود و در صورت تصویب ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، اجرای طرح تمدید خواهد شد.
براین اساس  در دوره اجرای طرح؛
1.    صرفا افراد بومی ساکن هر شهر مجاز به ورود آن شهر بوده و ورود افراد غیر ساکن ممنوع است. نحوه شناسایی افراد ساکن و بومی با استفاده از کارت ملی، پلاک خودرو، بیمه نامه خودرو  صورت می‌پذیرد.
2.    خروج افراد غیرساکن و مسافر شهرهای محل حضور فعلی برای رفتن به محل سکونت خود بلامانع و بلکه تسریع می‌گردد. این افراد در طول مسیر اجازه ورود به شهرها را نداشته و از کنار گذرها عبور خواهند نمود.
3.    مدارس و دانشگاه ها تا پایان زمان طرح تعطیل است.
4.    پارک ها، بوستان ها، تفرجگاه ها، مراکز تفریحی، استخرها و... که محل تجمع افراد هستند تعطیل خواهند بود.
5.    اصناف و مشاغل مشمول مقررات این طرح در قالب گروه بندی سه گانه( گروهی که باید کاملا فعال باشند جدول شماره یک، گروهی که باید تعطیل شوند و گروهی که بر اساس اقتضا و شرایط محلی فعالیت آنها می تواند مجاز باشد جدول شماره دو) به شرح پیوست، فعالیت می نمایند.
6.    ادارت دولتی برابر بخشنامه صادره معاون محترم رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری استخدامی حداکثر با یک سوم نیروهای اداری و به صورت شیفت بندی خدمات رسانی خواهند نمود.
7.    برگزاری هرگونه مراسم که موجب تجمع افراد شود (اعم از رسمی و غیر رسمی) ممنوع می باشد.
8.    تردد خودروهای امدادی و درمانی، پلیس، حمل بار، کالاها، مایحتاج مردم، سوخت مشمول ممنوعیتها  نمی‌گردد.
9.    محدودیت حداکثری در جابجائی مسافر با هواپیما، قطار و اتوبوس های بین شهری ضمن اجرای کامل پروتکل های بهداشتی، اعمال می شود.
10.    طرح کنترل های بهداشتی در مبادی خروجی با تشخیص وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و با مشارکت بسیج، هلال احمر و سایر بخش های ذیربط در نقاط مورد نظر، اجرایی خواهد شد.
11.    ممنوعیت های تعیین شده شامل کارکنان دستگاه های دولتی که محل سکونت آنها با محل کارشان در یک نقطه قرار ندارد نمی گردد و تیم های تشخیصی مستقر در مبادی کنترلی با احراز موضوع نسبت به صدور تردد این دسته از کارمندان اقدام می نمایند.
 
به منظور تضمین اجرای طرح، خودروهای افراد متخلف از این مقررات به مدت یک(۱) ماه با اخذ کلیه هزینه های جانبی توقیف می شود. همچنین جریمه نقدی به مبلغ پانصد هزار تومان و پلمپ واحدهای صنفی متخلف با هماهنگی سازمان تعزیرات حکومتی به مدت یک ماه، در دستور کار قرار دارد.
کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا مستقر در وزارت کشور در اطلاعیه های بعدی جزییات و نکات مورد تاکید را مستمرا به اطلاع کلیه مردم عزیز ایران می رساند و همچنین  این کمیته آماده دریافت نظرات و پیشنهادات می باشد.
 
برای اطلاع عموم،  کمیته مستقر در وزارت کشور در سطح ملی و ستادهای استانی و شهرستانی مدیریت بیماری کرونا مستقر در استانداری ها و فرمانداری ها، مسئول پیگیری فرایند اجرای طرح بوده و به صورت روزانه ضمن رصد شرایط، نسبت به اتخاذ تدابیر لازم اقدام خواهد نمود.