استاندار آذربایجان غربی در پیامی حلول سال نو را تبریک گفت

استاندار آذربایجان غربی در پیامی حلول سال نو را تبریک گفت

محمدصادق معتمدیان استاندار آذربایجان غربی در این پیام از همراهی و حمایت های مردم عزیز استان و مدیران و کارکنان دستگاههای اجرایی و فعالان بخش خصوصی در جهت تحقق برنامه های دولت صمیمانه تقدیر و اولویت ها و برنامه های استان برای شتاب بخشیدن به روند توسعه استان را تشریح کرد.


بسم الله الرحمن الرحیم

یَا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ وَ الْأَبْصَارِ

یَا مُدَبِّرَ اللَّیْلِ وَ النَّهَارِ

یَا مُحَوِّلَ الْحَوْلِ وَ الْأَحْوَالِ

حَوِّلْ حَالَنَا إِلَی أَحْسَنِ الْحَالِ

 

🔹حلول سال 1401 هجری شمسی را محضر مردم عزیز، متدین و بافرهنگ آذربایجان غربی و به ویژه خانواده های معزز شهدا، جانبازان و ایثارگران عزیز تبریک و شادباش عرض می کنم.

🔹همان طوری که مردم عزیزمان مستحضر هستند، سال 1400 را با تمام فراز و نشیب ها و سخت هایی که داشت، پشت سرگذاشتیم؛ یکی از موضوعاتی که محدودیت هایی جدی برای مردم ایجاد کرد، بحث شیوع بیماری کرونا در سطح کشور و استان بود که متاسفانه به دلیل ابتلا به این بیماری، تعدادی از شهروندان و همشهریان جان خود را از دست دادند و تعداد زیادی از هم استانی ها نیز به دلیل ابتلا به این بیماری، در مراکز درمانی بستری شدند که با زحمات و تلاشهای دلسوزانه، مجاهدانه و ایثاری که کادرهای درمانی داشتند، سلامت خود را به دست آورده و بهبود یافتند و جا دارد که تقدیر و تشکر صمیمانه و ویژه ای از زحمات و تلاش های شبانه روزی کادرهای درمان، پزشکان عزیز و پرستاران داشته باشم.

🔹با توجه به اینکه این بیماری همچنان ادامه دارد؛ در ایام پیش رو که ایام عید نوروز و دید و بازدیدها و مسافرت ها است، حتماً مردم عزیز استان به توصیه ها و پروتکل های بهداشتی توجه ویژه داشته باشند.

🔹یکی از رویدادهای مهمی که در سال 1400 داشتیم، برگزاری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بود که مردم عزیز کشورمان و استان در انتخابات شرکت کرده و با رای قاطع خود به حضرت آیت الله رئیسی، در یکی از بزرگترین مشارکت های سیاسی کشور حضور پیدا کردند.

🔹حدود 6 ماه از تشکیل دولت سیزدهم گذشته و هیئت دولت با محوریت ریاست محترم جمهوری و اعضای دولت در استانها، شبانه روز در جهت خدمت رسانی به مردم عزیزمان در این شرایط سخت اقتصادی هستند و ان‌شاءالله با برنامه هایی که دولت سیزدهم برای سال 1401 تدوین کرده و به ویژه لایحه ای که اخیراً در مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان به تصویب و تأیید رسید، در حوزه های مختلف و به ویژه اقصادی شاهد جهش های بزرگی خواهیم بود.

🔹قطعاً مهمترین اولویت ما در آذربایجان غربی، توجه به رشد اقتصادی است؛ تکلیفی در این زمینه برای استانها در نظر گرفته شده که با توجه به عنایت ریاست محترم جمهوری به تمرکززدایی و اعطای اختیارات استانها، امیدواریم با استفاده از همه ظرفیت های که در استان داریم، دستگاههای دولتی و حاکمیتی و حمایت مردم عزیزمان، بتوانیم گام های بلندی در مسیر توسعه، آبادانی و پیشرفت آذربایجان غربی برداریم.

🔹نام گذاری سال گذشته توسط مقام معظم رهبری در راستای تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها بود که در همین راستا یک روز از هفته را به مانع زدایی و حمایت از تولید اختصاص داده و 15 یکشنبه را با همراهی مدیران اقتصادی و به صورت میدانی در واحدهای تولیدی حضور یافتیم و مسائل و مشکلات را در قالب ستاد تسهیل رفع موانع بررسی و تصمیماتی را اتخاذ کردیم.

🔹یکی از موضوعات مهمی را که حتماً در برنامه های ما لحاظ شده و با قدرت دنبال خواهیم کرد، بحث جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی است؛ حتماً نیازمند همکاری همه ارکان حاکمیتی، دستگاه های دولتی، نظارتی، قضایی و حمایت نیروهای مسلح و به ویژه نماینده محترم ولی فقیه در استان و نمایندگان محترم آذربایجان غربی در مجلس شورای اسلامی هستیم؛ که ان‌شاءالله بتوانیم با کار جمعی و جهادی، در جهت تحقق رشد اقتصادی 8 درصدی کشور، گام های بزرگی را برداریم.

🔹آذربایجان غربی از استانهای برخوردار از مواهب و نعمات الهی است؛ توسعه حوزه معدن به عنوان پیشران توسعه استان و بخش های توسعه اکتشافات و استخراج و بهره برداری و ایجاد و توسعه صنایع معدنی در آذربایجان غربی، از اولویت های جدی ما است که ان شاءالله بتوانیم با جدیت در جذب سرمایه گذارانت داخلی و خارجی و بخش خصوصی، خصولتی، حاکمیتی و دولتی، قدم هایی را در مسیر توسعه و پیشرفت استان برداریم.

🔹درحوزه های گردشگری، توریست درمانی و فرآوری محصولات کشاورزی نیز برنامه هایی تدوین شده و هماهنگی های لازم انجام گرفته تا بتوانیم جهشی را در این بخش داشته باشیم.

🔹یکی از اولویت های دیگر ما در بحث مدیریت منابع آب و مصارف است که امروز به عنوان یکی از دغدغه های کشور و استان است که با تدوین برنامه های میان مدت و بلندمدت، می توانیم مدیریت منابع آب استان را داشته باشیم.

🔹یکی از برنامه های اولویت دار دولت سیزدهم، بحث محرومیت زدایی و حمایت از مناطق کمتر برخوردار است؛ در چند ماه گذشته با انجام سفرهای شهرستانی، تلاش کردیم مسائل و مشکلات شهرستان ها و همچنین ظرفیت ها و توانمندی هایی که در شهرستان ها بالقوه است را احصاء و شناسایی کنیم تا با اجرای برنامه ها به فعلیت برسانیم و تحرکی را در حوزه های اقتصادی در این مناطق ایجاد کنیم.

🔹در چند ماه گذشته توفیق داشتیم که در 7 سفر شهرستانی در 13 شهر حضور و دیدار مردمی داشته باشیم که با همراهی اعضای شورای برنامه ریزی و توسعه7 استان، تصمیماتی را برای پیشرفت و توسعه و آبادانی این شهرها اتخاذ کنیم؛ ان شاءلله در سال 1401 حضور در شهرستانها و تدوین برنامه میان مدت توسعه مناطق، با سرعت و شتاب بیشتری دنبال خواهد شد.

🔹حتماً یکی از تکالیف ما برای دستگاههای اجرایی در سال 1401، اجرای مصوباتی است که در سفرهای شهرستانی انجام خواهد شد؛ مصوبات عمدتاً مسائل، مشکلات و مطالباتی است که توسط مردم مناطق و شهرهای مختلف مطرح شده و توسط مدیران و کارشناسان استانداری و دستگاههای اجرایی مورد بررسی و کار کارشناسی قرار گرفته و در شورای برنامه ریزی مصوب و اقدام می شود.

🔹یکی از اولویت های جدی ما ارتقای شاخص های توسعه در استان است؛ عقب افتادگی هایی که در مناطق مختلف استان و کمتر برخوردار داریم، حتماً با بسیج امکانات شهرستان، استان و ملی، ان‌شاءالله این شاخص ها را بهبود خواهیم بخشید و عقب افتادگی هایی که در حوزه های زیرساختی و عمرانی است، به سرعت برطرف می شود.

🔹یکی از برنامه های دیگر دولت سیزدهم که مورد تاکید ریاست محترم جمهوری بوده، فعال سازی دیپلماسی منطقه ای است که باید از ظرفیت های اقتصادی و تجاری کشورهای همسایه استفاده کنیم؛ در این راستا از چند ماه گذشته، برنامه ها و ارتباطات خوبی را با کشورهای همسایه برقرار کردیم. در سال 1401 حتماً برنامه های جدی را در بحث توسعه همه جانبه روابط به ویژه در بخش تجاری و اقتصادی با اقلیم کردستان عراق، کشور ترکیه و جمهوری آذربایجان و نخجوان خواهیم داشت که قطعاً در روند توسعه استان بسیار اثرگذار خواهد بود.

🔹همچنین یکی از برنامه های دولت سیزدهم بحث نهضت ملی مسکن است که در استان تا پایان دولت، 180 هزار واحد مسکن ساخته و تحویل متقاضیان خواهد شد؛ خوشبختانه بیش از 100 هزار نفر از مردم آذربایجان غربی ثبت نام کرده اند و از لحاظ تامین زمین، بیش از نیاز متقاضیان و برای بیش از 200 هزار واحد در استان زمین تامین شده است و حتماً با شتاب و سرعت بیشتری، بحث نهضت ملی مسکن در استان دنبال خواهد شد.

🔹یکی از چالش هایی هم که در مباحث اجتماعی داریم، بحث مهاجرت از روستاها و حاشیه نشینی در شهرهای بزرگ استان است؛ یکی از موضوعات اولویت دار ما، توجه به حاشیه شهرها و اجرای برنامه های مهاجرت معکوس به روستاها و تثبیت جمعیت روستایی و توجه جدی به زیرساخت های استان است. حتماً با تکمیل پروژه های نیمه تمامی که در مناطق روستایی وجود دارد و با توسعه شبکه بهداشت و درمان، مخابرات و ارتباطات در روستاها، که از مطالبات مردم بوده و در توسعه کسب و کار بسیار اثرگذار است، شاهد تثبیت جمعیت روستایی و افزایش درآمد روستاییان عزیزمان خواهیم بود که همواره در تاریخ کشورمان به عنوان یک جمعیت مولد و اثرگذار در اقتصاد کشور و استان مشارکت داشته اند.

🔹همچنین یکی از برنامه های اصلی ما در حوزه فرهنگی، بازتعریف یا تدوین و مهندسی فرهنگی در استان است که به عنوان یکی از تکالیف شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای فرهنگ عمومی کشور به استانها واگذار شده که با همکاری شوراها و دستگاههای متولی استان تلاش می شود که سند جامع فرهنگی آذربایجان غربی، براساس شرایط استان تدوین شود تا بتوانیم با هم افزایی و همکاری حداکثری بین دستگاههای فرهنگی استان، شاهد ارتقای برنامه های فرهنگی در سطح استان باشیم.

🔹آذربایجان غربی علیرغم داشتن مرزهای طولانی با سه کشور، با اقتدار نیروهای نظامی و انتظامی و امنیتی و حمایت همه جانبه دستگاه قضایی، به عنوان یکی از استان های امن کشور محسوب می شود که می تواند در سال آینده زمینه های توسعه سرمایه گذاری را در استان فراهم کند؛ که جا دارد از زحمات همه نیروهای مسلح، امنیتی و قضایی در تامین امنیت پایدار استان صمیمانه تقدیر و تشکر کنم.

🔹امیدوارم در سال جدید با هم افزایی و تعامل بین بخش های مختلف حاکمیتی، دولتی، اجرایی، قضایی، نیروهای مسلح و به ویژه نمایندگان محترم مردم در مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان و بخصوص حمایت نماینده محترم ولی فقیه و ائمه محترم جمعه در سطح استان، شاهد اجرای برنامه های عدالت محور دولت سیزدهم در سطح استان باشیم.

🔹همچنین از همراهی ها و حمایت های مردم عزیز استان و دستگاههای اجرایی در جهت تحقق برنامه های دولت صمیمانه تقدیر و تشکر می کنم.